Music/Müzik

Words and Music: Bülent Somay
Acoustic Guitar and Lead Vocals: Bülent Somay
Piano, Keyboards and Vocals: Ayşe Tütüncü
Bass: Şuayip Yeltan
Electric Guitar: Emre Karabulut
Drums: Hakan Açıkalın

Recorded Live (Either at Eylül or Jazz Cafe, I really don't remember)

sarkiokumakitabiWords and Music: Leonard Cohen
Acoustic Guitar and Lead Vocals: Bülent Somay
Piano: Ayşe Tütüncü

2000 yılında Şarkı Okuma Kitabı'nı yayımladığımda, "okuduğum" şarkıların bir de tarafımdan "okunmuş" hallerini de eklemeyi düşünmüş fakat telif sorunları yüzünden vazgeçmek zorunda kalmıştım. Şimdi bu sitede bu eksiği birer birer gidermeye çalışacağım. Bu şarkıyı "Suzanne'in Aynası" yazısı ile dinleyebilirsiniz.

Save

I'm the Tower of Babylon

Rain of Red Feathers

Water

 

Written in 1995, these versions were recorded in Tanju Duru's studio in 2000.

It is impossible for me to listen to these recordings without remembering Tanju, a good friend, a great musician and one of the most modest people I knew, whom we lost in a mountaineering accident in 2008 at the age of 45. 

This is for Tanju Duru.

 

 

Words and Music: Bülent Somay
Acoustic Guitar and Lead Vocals: Bülent Somay
Piano, Keyboards and Vocals: Ayşe Tütüncü
Bass: Şuayip Yeltan
Electric Guitar: Emre Karabulut
Drums: Hakan Açıkalın
Percussion and Vocals: Timuçin Gürer
Vocals: Sumru Ağıryürüyen
Recording and Mix: Tanju Duru

In "The Rain of Red Feathers" there are also three Djembe players. Unfortunately, after 16 years I have forgotten their names (sloppy archiving) but one: Ekmel Ertan was one of them, and if he hears me, could he please send me the names of the other two, so that I can give credit to them as well?

Mozaik Külliyat 1983-1995

MOZAIK KAPAK 1500

Save

Save

Mozaik 1983'te kuruldu. 12 Eylül darbesinin susturduğu, şarkısız bıraktığı bir ortamda, dünyanın bütün şarkılarını söylemek için. Zaman içinde kendi şarkılarını yazmayı, söylemeyi öğrendi. Ne olduğuna hiçbir zaman karar veremedi, hep ikircikli kaldı (Jazz mı, Rock mı? Şarkı mı, enstrümantal mi?)

Ben Mozaik'e 1984'te katıldım, 1995'te "dağılana" kadar da orada kaldım. O yüzden Müzik ve Mozaik kafamda birbirinden kolay kolay ayrılamaz. 1983'teki ilk konserin kaydı, Ölümden Önce Bir Hayat Vardır adıyla yayınlandı (başlık Wolf Bierman'dan). Ben o kayıtta yokum (haset, kıskançlık!) Birlikte üç albüm daha yaptık: Ardından (1985); Çook Alametler Belirdi (1988); Plastik Aşk (1990). 2014'te, dağılmamızdan neredeyse yirmi yıl sonra, Ada Müzik'ten Bülent Forta'nın zoruyla, yaptığımız (hemen hemen) her şeyi Külliyat adıyla bir araya getirdik. Ortaya çıkan toplama tıkış tıkış iki CD dolduracak kadar parça daha ekledik: Yayımlanmamış Besteler ve Yayımlanmamış Yorumlar.

1995'ten sonra çoğumuz müzik hayatını sürdürdü, bazen ayrı ayrı, bazen yollarımız kesişerek. Diğerlerini bilmem, ama ben o yılların kafa karışıklığını, heyecanlı tartışmalarını, beceriksizliklerini, hevesini, zaferlerini ve hayal kırıklıklarını, "Başardık!" ve "Gene olmadı!" duygularını bir daha yakalayamadım; en azından müzikte. Biraz modası geçmiş, biraz modası henüz gelmemiş, belki de hiç gelmeyecek bir müzik. Buyrun.